המלצומת משחקים

החורף הגיע ואיתו שעות ארוכות של שהייה בבתים. הכנו לכם רשימה של משחקים טובים ואיכותיים שאנחנו ממליצים לכם להעביר איתם את ערבי החורף הגשומים. בתחתית הרשימה תמצאו מקרא מפה להתמצאות.

משחקים שאפשר (ורצוי) לשחק לבד:

$$ שעת שיא- האתגר שלכם לשחרר את המכונית האדומה מהפקק על ידי הזזת שאר המכוניות קדימה ואחורה על לוח המשחק. האתגרים הראשונים קלים יחסית אך האתגרים האחרונים מורכבים ופתרונם יכול לארוך זמן רב.

מיומנויות נרכשות: תכנון ופתרון בעיות, אסטרטגיה ותפיסה מרחבית.

למשחק מספר גרסאות  ולכן טווח הגילים רחב  3 ומעלה ורמת קושי נעה בין קלה לקשה.

++$אתגר המאה- אל תתנו למראה המשחק הקומפקטי הזה לתעתע בכם, הוא טומן בחובו 100 אתגרים שונים ברמות קושי מקלות עד קשות מאוד, מתאים לנסיעות, למתנות ובעיקר לאנשים שמחפשים אתגרים.

מיומנויות נרכשות: אסטרטגיה, תפיסה חזותית ופתרון בעיות.

למשחק גרסה נוספת מאתגרת אפילו יותר, עם 7 חלקים ו100 אתגרים נוספים, נראה אותכם. מומלץ לגילאי 3 ומעלה.

++$אבודים בחלל- חובבי אתגרים? המשחק הזה בדיוק בשבילכם כי הוא במקום הראשון ברמת הקושי מבין המשחקים שברשימה. מטרת המשחק לעזור למעבורת האדומה לחזור אל ספינת האם דרך כניסת החירום שבמרכז משטח הנחיתה.

מיומנויות נרכשות: תפיסה חזותית, אסטרטגיה ותכנון.

המשחק כולל 40 משימות חלל ברמות קושי שונות ומומלץ לגילאי 8 ומעלה.

++$$קטמינו- משחק לוח עץ בעל מוט הפרדה וחלקי עץ בצורות שונות שבעזרתם ניתן למלא את שטח הלוח. משחק מאתגר במיוחד בעל מספר רב של חידות ודרגות קושי משתנות, מזכיר בעיקרון שלו את המשחק "תתריס". משחק צרפתי עטור פרסים.

מיומנויות נרכשות: פתרון בעיות, תפיסה מרחבית ומשפר את החשיבה הלוגית.

למשחק גרסת נסיעה המתאימה לטיולים, המשחק מומלץ לגילאי 8 ומעלה.

++$תפוס ת'חתול- משחק הכולל 40 אתגרים, בכל אתגר ישנו חתול שובב שגרם לנזק בבית, בכדי לגלות מי הוא אותו חתול צריך לפענח את הרמזים שבקלפים. המשחק מתחיל ברמת קושי קלה מאוד ומגיע לרמות קושי מורטות שיער.

מיומנויות נרכשות: תכנון ופתרון בעיות, אסטרטגיה ותפיסה מרחבית.

מומלץ לגילאי 8 ומעלה.

משחקים לחובבי אסטרטגיה:

++$$$ קטאן- במשחק הזה אתם לוקחים לעצמכם את תפקיד המתיישבים באי "קטאן". המטרה להרחיב את המושבה בעזרת בניית התיישבויות חדשות, על ידי איסוף משאבים מהסביבה. למשחק מתקיימים טורנירים ארציים ובינלאומיים מידי שנה, הצטרפו למשפחת המכורים  של "קטאן".

מיומנויות נרכשות: אסטרטגית, ניהול משאבים ויכולת מסחר.

מתאים לגילאי 10 ומעלה, קיימת גרסת ג'וניור לגילאי 6 ומעלה.

++$$$ 7 הפלאים- המשחק העטור ביותר בעולם! אם אהבתם את "קטאן" ואתם מחפשים את האתגר הבא, הגעתם למקום הנכון. הנהיגו את אחת משבע הערים הגדולות של העידן העתיק. האיצו את פיתוחה בעזרת עוצמה צבאית, גילויי מדע, תרבות וכלכלה. האם פלא העולם שלכם יסב לכם תהילה במבחן אלף השנים הבאות? משחק קצבי ומהנה המשתנה בכל פעם מחדש ושומר על איזון מושלם בכל כמות של משתתפים.

מיומנויות נרכשות: אסטרטגיה ותכנון, ניהול משאבים ויכולת מסחר.

מומלץ לגילאי 10 ומעלה.

++$$ סטרטגו- משחק אסטרטגיה שבו לוח המשחק הוא שדה קרב של אי ודאות מוחלטת. לרשותכם צבא חיילים בדרגות שונות, אתם מפקדים על הצבא. מטרותיכם - לכשבוש את דגל האויב ולהגן על שלכם! זכרו את המטרות לאורך כל הקרב ובעיקר בזמן הצבת הכוחות, הדגל והפצצות. תכננו את מערך הכוחות כך שיגן על הדגל שלכם ויהיה מוכן למתקפה על חיילי האויב. למשחק 2 גרסאות נוספות; קלפים ומשחק נשיאה. 

מיומנויות נרכשות: תפיסה חזותית,  פיתוח יכולות חשיבה, פיתוח יכולות הדמיון ויצירתיות.

מומלץ לגילאי 7 ומעלה.

++$$ קמיסדו- משחק אסטרטגיה עטור פרסים בינלאומיים. המהלך שנבצע בתורנו (צבע המשבצת עליה נעצור) יקבע ליריב עם איזה מגדל עליו להתקדם בתורו. הראשון שמגיע לצד השני מנצח! נהדר לפיתוח חשיבה אסטרטגית ותכנון מהלכים קדימה. מזכיר את העקרון של דמקה.

מיומנויות נרכשות: ריכוז עצמי ,קור רוח, ראייה עמוקה, דמיון מופשט, תכנון אסטרטגי, יצירתיות וסבלנות.

מומלץ לגילאי 8 ומעלה.

+$$ מלחמת הכבשים- משחק אסטרטגי לכל המשפחה. המטרה לתפוס את רוב שטחי המרעה בעזרת הכבשים שלכם. חלקו את הכבשים שלכם והיזהרו מכבשים ערמומיות. תכננו את המהלכים שלכם בזהירות בכדי לגדר את האויב שלכם.

לוח המשחק משתנה ממשחק למשחק כך שמלחמת הכבשים מלאת אתגרים חדשים בכל משחק.

מיומנויות נרכשות: אסטרטגיה, מיקוד ותשומת לב, משחק חברתי וחשיבה מופשטת.

 מומלץ לגילאי 7 ומעלה.

משחקים ל"שבירת הקרח":

+$$ סו דו יו- משחק שאלות להעמקת ההיכרות. להקשיב, לשאול וללמוד להכיר זה את זה לעומק. מתאים לכל התכנסות משפחתית, פעילות קבוצתית או מפגש חברתי. למשחק 2 אפשרויות משחק כשמרכזתן עומדים קלפים עם שאלות וקובייה שמנחה את מהלך המשחק. אין הגבלה לכמות המשתתפים.

מומלץ לגילאי 8 ומעלה.

+$$$ דיקסיט- משחק אסוציאציות ורמזים קליל ומהנה לילדים ומבוגרים כאחד. אחד מן המשתתפים בוחר קלף מאויר ומתאר את הציור שעליו בכל דרך שיבחר- מחווה, אסוציאציה, משפט, שיר קצר או כל דבר אחר. שאר השחקנים מחפשים קלפים אחרים שעשויים להיות קשורים לרמז שניתן. כולם מניחים את הקלפים שבחרו כשפניהם כלפי מטה במרכז השולחן, ולאחר שחושפים את הקלפים, עליהם לנחש מהו הקלף המקורי שלגביו ניתנו התיאורים.

מיומנויות נרכשות: מפתח את הדמיון, מעשיר את  יכולת ההתבוננות, ההקשבה וההבעה בעל פה.

מומלץ לגילאי 8 ומעלה.

+$ איש זאב ללילה אחד- כל אחד מן המשתתפים משחק דמות של איש כפרי, איש זאב או דמות ייחודית אחרת. תפקידכם הוא להבין מי הם אנשי הזאב ולהרוג לפחות אחד מהם על מנת לנצח במשחק, כל עוד לא הפכתם לאיש זאב בעצמכם. עיקר האתגר במשחק לילה אחד הוא להבין מה בדיוק התרחש במהלך הלילה, מי מבין השחקנים התעורר ואילו פעולות התבצעו בחסות האפלה. ככל שתשחקו יותר בלילה אחד, תלמדו כמה חשוב לשמור לעצמכם מידע ולא לחשוף אותו עד לרגע הנכון, ואיך בדיוק יכולים שקרים להועיל לכל אחד מן הצדדים.

מומלץ לגילאי 8 ומעלה.

+$$ מאקי סטאק-  לבשו את המסכות על הפנים, הכינו את הסושי, את רוטב הסויה ואת הצלחות וחכו להוראות מהשף. היו זהירים ונסו להכין את המנה בדיוק כפי שהיא מופיעה בקלף, תזוזה אחת לא נכונה, והכל עשוי ליפול. רק הקבוצה עם שיווי המשקל והקומבינציה הנכונה, תזכה בתואר מאסטר סושי.

מיומנויות נרכשות: חשיבה מהירה,  תפיסה חזותית, מוטוריקה עדינה, ושיתוף פעול יחד עם עבודת צוות.

מומלץ לגילאי 7ומעלה.

+$ החוש השישי- משחק קלפים המעניק חוויה מיוחדת במינה בה תגלו את הכישרון שלכם לקרוא מחשבות. במשחק שיתופי זה, עליכם להניח קלפים זה על גבי זה בסדר עולה, במגבלה אחת בלבד: אין לומר אפילו מילה אחת לאורך כל המשחק.

מומלץ לגילאי 8 ומעלה.

משחקי חשיבה:

++$ מנקלה- משחק אסטרטגיה עתיק לשני משתתפים.. לכל משתתף יש 6 גומות וקופה, בתחילת המשחק בכל גומה ישנם 4 גולות (סהכ 48 גולות). כל משתתף בתורו, לוקח את כל הגולות מאחת הגומות בצד שלו ומפזר אותן עם כיוון השעון, גולה בכל גומה – ניתן לפזר בקופה של המשתתף אך לא בקופת היריב. החוקים: אם המשתתף הניח את הגולה האחרונה בקופה שלו – הוא זוכה בתור נוסף אם המשתתף מצליח להניח את הגולה האחרונה בגומה ריקה בצד שלו – הוא מקבל לידיו את כל הגולות מגומת היריב המקבילה. המנצח הוא זה שצבר יותר גולות בקופה שלו וזאת בזמן שלא נותרו גולות בגומות המשחק.

מיומנויות נרכשות: תכנון ואסטרטגיה, חשיבה לוגית.

מומלץ לגילאי 6 ומעלה.

++$$ אבלון- למעלה מ 3 מליון עותקים כבר נמכרו! המשחק מכיל לוח משחק ייחודי ו- 28 גולות בשני צבעים (שחור ולבן). מטרת המשחק היא להדוף 6 מכדורי היריב אל מחוץ ללוח המשחק. העיקרון הוא יחס עודף של כלים מאפשר הדיפת יריב בעל יחס כלים נמוך. מותר להזיז גולה אחת, שתיים או 3 אך לא יותר. המשחק מיועד לשני משתתפים. מזכיר את העקרון של דמקה. למשחק גרסת נשיאה.

מיומנויות נרכשות: חשיבה ואסטרטגיה, תפיסה חזותית ומהירות תגובה.

מומלץ לגילאי 7 ומעלה.

משחקים לקבוצות גדולות:

+$ אנומיה- משחק קלפים המשלב בין "מלחמה" למשחק אסוציאציות. פתיחת קלפים בעלי סמל זהה גורמת לשחקנים להתחרות ביניהם מי שיאמר ראשון מונח התואם לקטגוריה שאצל היריב, יזכה בקלף שלו. משחק שיגרום לכם לצחוק תוך כדי הניסיון לשלוף מילים מהראש בין רגע. המשחק נמכר בשתי גרסאות, אדומה וכחולה, שכל אחת מהם מכילה סדרת קטגוריות שונה. ניתן לשלב בין הקלפים שבשתי הגרסאות ליצירת משחק מגוון אף יותר.

מומלץ לגילאי 10 ומעלה, קיימת גרסת ג'וניור המתאימה לגילאי 5 ומעלה מתאים.

+$$ אסקייפ רום- קיימים מספר סוגים מספקי משחקים שונים וכל אחד מהם קצת שונה. ישנם מארזים בהם נמצאים כל האלמנטים שלהם נזקקים בעת בניית חדר הבריחה. ויש כאלו שבתוך האריזה תמצאו רק קלפים מנחים ורמזים לטובת המשחק. בכל מקרה, מה שלא תבחרו, זה משחק כיפי שיחסוך לכם יציאה מהבית במיוחד בחורף גשום ועדיין יספק לכם שעות רצופות הנאה.

טווח גילים משתנה מגרסה לגרסה.

+$ היו היה פעם- משחק קלפים שאיננו תחרותי ומתאים גם לשבירת הקרח. כל שחקן מקבל שלושה קלפים, לכל קלף יש סיפור. המטרה, לבנות סיפור שממשיך אחד את השני, משחק קלפים אגדי, שמעודד אתכם להפוך למספרי סיפורים יצירתיים בעולם הפנטזיה.

המשחק מצריך קריאה ועל כן מומלץ לגילאי 8 ומעלה.

+$ טאקי- המשחק אולי הכי מוכר בישראל. משחק חברתי בו קלפי פעולה מטלטלים את המזל. המטרה היא להיות הראשון שנפתר מכל הקלפים שבידיו.

מומלץ לגילאי 6 ומעלה.

$$ שם קוד- משחק מילים מקורי ומיוחד. שתי קבוצות מתחרות זו בזו באמצעות רבי מרגלים המתקשרים עם חברי הקבוצה באמצעות רמזים, במטרה לחשוף את זהותם של סוכני שטח. מדובר באחד המשחקים הפופולאריים בעולם בשנים האחרונות שזכה להצלחה רבה. למשחק גרסאות שונות לרבות; דואט, תמונות ללא מילים ודיסני.

מומלץ לגילאי 14 ומעלה.

משחקים לימודיים:

$$ שלום כיתה א'– ערכת הכנה לכיתה א',הערכה מכילה 3 סוגים של פעילויות:

פעילות 1 – תירגול מיומנויות למידה. הפעילות כוללת 36 פעילויות משחקיות העוסקות בנושאים הבאים: חשבון, יחסי גודל, התמצאות במרחב, צורה וצבע, הבחנה בפרטים, רצף.

פעילות 2 – קואורדינציה וראשית כתיבה. 36 פעילויות לתרגול מוטוריקה עדינה על לוחות מחיקים. הפעילויות השונות הן בנושאים הבאים: מעקב אחרי קו, בניית השלם, דמות ורקע, מבוך, העתקת תבנית, השלמת תבנית, רצף בשינוי כיוון או גודל, תרגול כתיבת מספרים ואותיות.

פעילות 3 – משחקי רשת (תרגום מדו-ממד לתלת-ממד). מפתח את ההתמצאות במרחב, את הראייה התלת-ממדית ואת הזיכרון המרחבי והחזותי. מכיל 16 כרטיסי דגמים לבנייה ותבניות מיוחדות לחשיבה עצמית.

מומלץ לגילאי 4-7

+$$ עת לתכנת- עם עת לתכנת לומדים את העקרונות הבסיסיים של שפת התכנות תוך משחק והנאה. תכנות הוא תרגום פקודה לשפת מחשב שתאפשר את ביצוע הפקודה. עוזרים לקוף למצוא את הדרך אל הבננות וכותבים את הקוד שיאפשר לו לבצע את הפקודות. במשחק שיטה מיוחדת לבקרה עצמית אשר מבטיחה שילדים יוכלו לתרגל באופן עצמאי.

מתאים לגילאי 5 עד 10.

+$$ עת לאיית/ ספל טיים/ חשבון פלוס- 3 משחקים שעובדים על אותו עקרון כאשר כל אחד מהם מתמקד בנושא אחר (עברית, חשבון ואנגלית). כרטיסי המשחק נבחרו בקפידה כדי לענות על רשמת התפתחותו של ילד בגיל 5, ושיטת הבדיקה הייחודית מבטיחה 0 טעויות! הבדיקה פשוטה ומיידית. בחרתם באות לא נכונה? היא לא תיכנס לכרטיס המקודד. המשחק מאפשר אינסוף פעילויות עצמאיות ופיתוח ליצירתיות שלכם ושל ילדכם.

המשחק בנוי לפי דרגת קושי עולה:

מתחילים: עורכים היכרות עם אותיות הא'-ב'.

מתקדמים: בונים מילה לפי תמונה.

מצטיינים: כותבים מילים ומשפטים על הלוח המיוחד ללא שימוש בכרטיסים.

+$ החיה וביתה- משחק מגנטי לפעוטות, הילדים יצטרכו להתאים את המגנט עליו מצוין החיה למגנט עליו מצוין מקום המגורים של החיה. למשחק 3 גרסאות ברמות קושי שונות. מומלץ לגילאי 18 חודשים ועד שלוש.

+$$ אלופי הטריוויה- כל אחד משחק ברמת הידע שלו – במתחילים, המתקדמים או במתמחים. הורים יכולים לשחק עם ילדיהם, כמו גם עם חברים בגילים שונים וברמות ידע שונות. לכל שאלה 3 תשובות – לא יודעים את התשובה? לא נורא, אפשר לנחש. במשחק 1200 שאלות בכל התחומים החשובים:

טבע ומדעים, מחשבים ואינטרנט, מזג אוויר, היקום, מקומות בעולם, מנהיגים, חוק ואזרחות, אומנות בינלאומית, היסטוריה ישראלית, תנ"ך, ספורט, אוכל, זהירות בדרכים, פתגמים, ועוד..

למשחק קיימת גרסה נוספת של משחק קלפים.

מומלץ לגילאי 6 ומעלה.

משחקים כיפיים ומומלצים ללא קטלוג מיוחד:

+$$ נולד לרקוד- משחק מוטוריקה אלקטרוני וקצבי. כל שחקן מקבל גולות בצבע אחיד, המטרה היא להיות הראשון שמצליח להניח את כל הגולות בגומות הנמצאות על כפות ידיו של הזחל. הבעיה היא שהזחל לא מפסיק לזוז...

מפתח כישורי מוטוריקה עדינה.

מומלץ לגילאי 5 ומעלה.

+$$ לוטי קרוטי- יוצאים למרוץ ארנבים במעלה הגבעה במטרה להיות חבורת הארנבים הראשונה שמגיעה לגזר העסיסי (הזהרו מהבורות הנפערים).  כל משתתף בוחר שני ארנבים באותו הצבע ומניח אותם בנקודת הפתיחה. מתקדמים באמצעות גלגל המזל המורה על כמות הצעדים ועוד הפתעות. שימו לב הדרך במעלה הגבעה מלאה במכשולים ותהפוכות.

למשחק קיימת גרסת נשיאה.

מומלץ  לגילאי 5-10.

++$$$ החרק החמקמק- יש חרק במטבח מהרו לתפוס אותו.  השתמשו בסכו"ם כדי למשוך אותו למלכודת שלכם. הטילו את הקובייה כדי לגלות אם אתם יכולים לסובב סכין, מזלג או כף. פעלו מהר והזיזו את הסכו"ם לכיוון הנכון כדי להוליך את החרק למלכודת שלכם. על כל חרק שתתפסו תקבלו אסימון. המשתתף הראשון שיאסוף חמישה אסימונים ינצח במשחק.

למשחק קיימת גרסת נשיאה.

מומלץ לגילאי 6 ומעלה.

מקרא מפה להמלצות