דף הבית > אתיקה
אתיקה

אתיקה

         

תקציר

136 עמודים.
אלן באדיו (נולד 1937) נחשב לאחד ההוגים המקוריים והבולטים ביותר הפועלים היום בצרפת. הגותו מושפעת מאפלטון, הגל, לאקאן ודלז, מצטיירת כפילוסופיה ביקורתית המפנה את חציה הן לעבר האסכולה האנליטית והן לעבר האסכולה הפוסטמודרנית. בהגותו מבקש באדיו לחשוף ולחשוב לעומק את הפוטנציאל החדשני בכל מצב – הוא מציע פילוסופיה של האירוע ושל האמת המעגנת גישה זו. בשנים האחרונות מרצה באדיו בסמינר של "הקולז´ הבינלאומי לפילוסופיה" על אנטי-פילוסופים הגדולים (פאולוס, ניטשה, ויטגנשטיין, לאקאן...) ומכהן כפרופסור אמריטוס ב"אקול נורמן סופרייר".

אתיקה – מסע על תודעת הרוע (1993) הוא ספר הראשון שבאדיו המתורגם לעברית, ספר המקנה גישה ישירה ללב הגותו. בספר זה מבקש באדיו לחשב את האתיקה מחדש, תוך כדי ביקורת נוקבת על השימוש המודרני (והניהיליסטי לדידו) במושג זה; מכוון שלדבר על אתיקה היום, משמע, עבור באדיו, קודם כל לזהות כיצד מושג זה (אתיקה), שפעם היה מושג פילוסופי מובהק, איבד את כל ערכו בעקבות נפילתו לזירה הציבורית, לפטפוט היומיומי, כלומר למרחב שבו הסברה שולטת, ולא האמת. בספר זה חושף באדיו את האופן שבו הפך המושג אתיקה לסמל לאידיאולוגיה (של זכויות אדם, של הכבוד לאחר) שאינה מותירה עוד מקום לפעולה שעשויה לשנות – מעבר לעולם הנוכח והמתמיד – את פני המציאות באמת.
ובכן, כיצד ניתן להחיות את האתיקה, את הפעולה האמיתית, את המעשה הלא-נגוע אידיאולוגית? כיצד אפשר להיות סוף-סוף חופשי? שאלות אלו עומדות במרכז הגותו של באדיו. בפורסו באופן שיטתי את מושגי האירוע, הנאמנות והטוב, בתזה שלו על האדם כנצחי, בהישען על דוקטרינה של אמיתות שהוא מנסח, עונה באדיו על שאלות אלה ופותח אופק חדש למחשבה על אחת מהשאלות הבסיסיות ביותר שבה התחבטה המחשבה מאז ומעולם: שאלת החירות והמעשה החופשי (או האתיקה) הנגזר ממנה.

מה חשבו הקוראים? 0 ביקורות

מחיר באתר: 74 ₪

*משלוח חינם בקניה מעל 249 ש"ח  

מוצרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

נושא השינוי

נושא השינוי

אלן באדיו
מחיר מכירה 86 ₪
אנחנו בדרך

אנחנו בדרך

נחום אבניאל
מחיר מכירה 98 ₪
רק אתמול היה מחר

רק אתמול היה מחר

א חושחוש ב
מחיר מכירה 89 ₪
סגנון

סגנון

חובב רשלבך
מחיר מכירה 118 ₪
עם הספל

עם הספל

שחר פינסקר
מחיר מכירה 118 ₪
ואולי נתראה עוד

ואולי נתראה עוד

דוד אסף
מחיר מכירה 128 ₪