דף הבית > בתוך החוק מחוץ לצדק
בתוך החוק מחוץ לצדק

בתוך החוק מחוץ לצדק

         

תקציר

ראויה אבורביעה בספרה המדהים קושרת כדרכו של הפמיניזם בין האישי והפוליטי ומצליחה, דרך חקר תופעת הפוליגמיה בחברה הפלסטינית הבדווית בנגב, להסביר את מורכבות חייהן של הנשים הלכודות בין הפטריארכיה לבין הקולוניאליזם. אבורביעה מצליחה לקלף ולנתח את שכבות שיח זכויות הנשים הלבן והמתנשא כלפי הנשים הבדוויות, שיח המשרת את מדיניות הנישול והגזענות השלטת במדינה. הספר מעורר השראה וכבוד על עבודה אקדמאית עשירה, המגיעה מהכרות עמוקה את השטח והנעשית תוך שמירה על ראיה ביקורתית מפוכחת שלא נלכדת בקלישאות. הספר הינו תרומה עצומה למאבק של הנשים הפלסטיניות בישראל, מאבק המאגד את הפמיניסטי, הלאומי והמעמדי עם המשפטי בהבנת תופעת הפוליגמיה .

חה"כ עאידה תומא-סלימאן, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ממייסדות ועד הפעולה לשוויון בדיני אישות


בתוך החוק, מחוץ לצדק הוא הישג מחקרי ואינטלקטואלי מרשים ומבריק של ראויה אבורביעה העוסק במה שהיא מכנה "פרדוקס הפוליגמיה". למרות שהחוק הישראלי רואה בפוליגמיה עבירה פלילית, בפועל כעשרים עד ארבעים אחוזים מן הגברים הבדואיים נשואים ליותר מאשר אישה אחת. אבורביעה מלמדת אותנו כי האכיפה הסלקטיבית היא למעשה אסטרטגיה מדינית כפולת נמענים: קרימינליזציה ואוריינטליזציה של החברה הבדואית, והכפפתן של הנשים הבדואיות תחת דיכוי -- הן של הפטריארכיה והן של המשפט הקולוניאלי הישראלי. זהו ספר חובה בצומת שבין מגדר, אתניות, מיניות וקולוניאליזם בישראל ומחוצה לה.
פרופ' יהודה שנהב, החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת תל-אביב; עורך ראשי של סדרת מכתוב לתרגומים מערבית, מכון ון ליר בירושלים

ד"ר ראויה אבורביעה היא מרצה בבית הספר למשפטים במכללה האקדמית ספיר. מחקריה עוסקים בניתוח ביקורתי ופמיניסטי של המשפט, בדגש על ההצטלבות שבין משפט, מגדר, דיני משפחה, זכויות אדם ומיעוטים.


מה חשבו הקוראים? 0 ביקורות

מחיר באתר: 92 ₪

*משלוח חינם בקניה מעל 249 ש"ח  

מוצרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

ישראל המדריך הפשוט למדינה הכי לא מובנת בעולם

ישראל המדריך הפשוט למדינה הכי לא מובנת בעולם

נועה תשבי
מחיר מכירה 98 ₪
אוצר הפרא

אוצר הפרא

מור קדישזון
מחיר מכירה 98 ₪
הגיגים אלתרמניים

הגיגים אלתרמניים

אקי להב
מחיר מכירה 96 ₪
יקומים מקבילים

יקומים מקבילים

אורנה סוסק
מחיר מכירה 112 ₪
לחשוב על האוניברסיטה

לחשוב על האוניברסיטה

לין חלוזין-דברת
מחיר מכירה 98 ₪
עולם עצום

עולם עצום

אד יונג
מחיר מכירה 116 ₪