דף הבית > הדמוקרטיה באמריקה
הדמוקרטיה באמריקה

הדמוקרטיה באמריקה

         

תקציר

זהו הספר הפילוסופי הראשון שנכתב על הדמוקרטיה כהתגלמותה בחברה המודרנית. ספק אם עיון עתידי יבטל את רעיונותיו המהותיים של ספר זה... [טוקוויל] זכה ביושר בכבוד הכפול: הוא היה הראשון שהעז לנסות [להעמיד תיאוריה של הדמוקרטיה], ונראה שאף תרם להצלחת העניין יותר ממה שייעשה שוב אי פעם בידי איש אחד".
- ג´ון סטיוארט מיל

´הדמוקרטיה באמריקה´ מאת אלקסיס דה-טוקוויל (1859-1805) הוא חיבור מכונן במחשבת הדמוקרטיה בפרט ובחקר החברה המודרנית בכלל. טוקוויל עסק במשך חייו הקצרים והסוערים בשלל עיסוקים ציבוריים, בכתיבה הגותית ועיתונאית ובפעילות פוליטית ענפה, ואף כיהן זמן קצר כשר החוץ של צרפת; המשותף לכל התפקידים הללו היה מאבק מתמיד ובלתי מתפשר נגד הרודנות לסוגיה.

פסגת יצירתו של טוקוויל היא בלי ספק ספרו ´הדמוקרטיה באמריקה´ אשר הוכר כיצירת מופת מיד עם הופעתו. הספר הוא תולדת מסעו הארוך של צרפתי צעיר ברחבי אמריקה, מסע שבו חברו יחד התבוננות חודרת וחשיבה מעמיקה על משמעותן של התופעות שנגלו לעיניו. הספר מנתח את משמעות עלייתה של החברה הדמוקרטית המודרנית ומראה כיצד היא פותחת עידן חדש בתכלית בתרבות, בפוליטיקה וביחסים החברתיים.

יכולות ההתבוננות והניתוח היוצאות דופן של טוקוויל הולידו שורה של נבואות אשר התגשמו באופן מרשים: מלחמת האזרחים בארצות הברית, עליית ארצות הברית ורוסיה לדרגת מעצמות-על המייצגות אידיאולוגיות מנוגדות, התפתחות משטרים טוטליטריים מעוררי אימה דווקא מתוך דחפים לשוויון ודמוקרטיה, וכן הלאה. יחד עם זאת, רבות מתובנותיו של טוקוויל אינן עוסקות בהתפתחויות היסטוריות, אלא באבני יסוד של מדע המדינה המודרני; הוא שהבחין בשילוב המיוחד של כלכלה חופשית, אמונה דתית ומוסדות חברתיים, אשר הוליד וקיים את הדמוקרטיות המצליחות בארצות הברית ובבריטניה, בה בעת שמקומות רבים כל כך (ובהם צרפת) נפלו שוב ושוב קרבן למהפכות ולרודנות, והוא שהצביע על השילוב של פעלתנות ושטחיות המאיים על גורלן של חברות דמוקרטיות.

זהו התרגום השלם הראשון של הספר לעברית.

ד"ר אופיר העברי הוא עמית-חבר במכון לפילוסופיה, מדינה ודת במרכז שלם בירושלים.

מה חשבו הקוראים? 0 ביקורות

מחיר באתר: 139 ₪

*משלוח חינם בקניה מעל 249 ש"ח  

מוצרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

קסירר והיידגר נפגשים בדאבוס

קסירר והיידגר נפגשים בדאבוס

אסתר פירק
מחיר מכירה 94 ₪
אלוהים והפילוסופיה

אלוהים והפילוסופיה

עמנואל לוינס
מחיר מכירה 86 ₪
על האדם

על האדם

זאן דה-לה-ברוייר
מחיר מכירה 59 ₪
מאמרים על מוסריות ועידן חילוני

מאמרים על מוסריות ועידן חילוני

צרלס טיילור
מחיר מכירה 112 ₪
מדריך לפוליטיקאים

מדריך לפוליטיקאים

מזרן הקרדינל
מחיר מכירה 88 ₪
יומנו של משורר

יומנו של משורר

אלפרד דה-ויניי
מחיר מכירה 49 ₪