דף הבית > היום שבו התערערו חוקי בראשית
היום שבו התערערו חוקי בראשית

היום שבו התערערו חוקי בראשית

         

תקציר

ספר היסטורי, בן המאה ה־18, מאת המלומד המצרי עבד אלרחמן אלג'ברתי אשר תיעד באופן יומיומי, תוך שימוש במספר מקורות, את פלישת נפוליאון למצרים ואת חיי המדינה במשך שלוש שנות הכיבוש הצרפתי. הספר, שנכתב בקהיר, מתעד את שלוש השנים הדרמטיות שחוותה מצרים למן הרגע שחיילי נפוליאון כבשו אותה ב-1798 ועד שהובסו בשנת 1801. מלבד ההיבט הגיאו- פוליטי המקומי, שנים אלו נחשבות לבעלות חשיבות מכרעת בהיסטוריה של המזרח התיכון כולו.

התרגום לעברית – הנעשה לראשונה – של טקסט היסטורי חשוב וייחודי זה, שנכתב בידי ערבי בן התקופה, יאפשר לקורא העברי ללמוד על המזרח התיכון ומגעיו עם אירופה דרך עיניים ערביות מקומיות, ובכך יאיר באור חדש את זווית הראייה שלו על ההיסטוריה המקומית והאזורית.

 

על המחבר:

 עבד אלרחמן אלג'ברתי (1825-1753) נחשב לראשון ההיסטוריונים הערבים המודרניים ולהיסטוריון החשוב ביותר של ההיסטוריה המודרנית של מצרים. אלג'ברתי היה הבן היחיד מבין 40 בניו של השיח' חסן אלג'ברתי שהגיע לבגרות. אביו היה מלומד אסלאמי, איש עסקים רב־נכסים, שהיה בעל השפעה רבה בקהיר ובאיסטנבול. אלג'ברתי הבן לא מילא תפקיד רשמי בקהיר, אולם קשריו הרבים בזכות מעמדה של משפחתו, ובמיוחד עם שמס אלדין אבּוּ אלאנוואר אלסַּאדאת, שהיה מעין מורו הרוחני, אפשרו לו גישה לחומרים כתובים בזמן אמת בספריות, במעבדות ובמכון המחקר שהצרפתים הקימו בבתי הבֶּיים הממלוכים שנמלטו מקהיר לאחר הכיבוש. אלג'ברתי כתב שלושה חיבורים שתיעדו את שנות הכיבוש הצרפתי. היום שבו התערערו חוקי בראשית הוא חלק מן החיבור השלישי והגדול שבהם עַגַ'אאִ'בּ אלאַתַ'אר פִי אלתַּרַאגִ'ם ואלאַחְ'בַּאר, שהושלם בשנים 1806-1805 ונדפס לראשונה בקהיר בשנת 1879.


מחיר באתר: 133.2 ₪

מחיר קטלוגי: 148

Powered by Blacknet.co.il