דף הבית > חלום הטוהר
חלום הטוהר

חלום הטוהר

         

תקציר

´מדוע יש בכלל דבר-מה ולא רק מאומה?´. שאלה זו על עצם ההיות ועל פשר ההיות - שאלת ההוויה - היא פתח יציאה מן השגור וההמוני ופתח כניסה לכל מחשבה שניתן לכנותה פילוסופית. שאלה זו היא גם מוקד ההתפלספות של מרטין היידגר והציר שסביבו נעה הגותו, הגות שקולה מהדהד עד ימינו ואשר יש לה השפעה מכרעת על עתיד הפילוסופיה.

הספר חלום הטוהר הוא ניסיון מקורי לחשוב את מחשבת ההוויה של היידגר מנקודת הראות של הפילוסוף הצרפתי ז´אק דרידה. בין השניים קיימים יחסים סבווכים של המשכיות מזה ושל חריגה מזה, יחסים המגלמים מעבר בין שני עידנים של מחשבה. השאלה הנבחנת בספר בעיניים דרידיאניות נסבה על אפשרות החריגה של היידגר ממסורת המחשבה של המטפיזיקה, שעליה קרא תיגר ושממנה ביקש להיחלץ. אין זו שאלה של מה בכך, שכן נוסף על השלכותיה הפילוסופיות יש לה גם השלכות פוליטיות ואתיות מרחיקות לכת. ההתמודדות עם שאלת החריגה שופכת אור חדש על הגותם של היידגר ודרידה, כמו גם על הזיקה בין הגותו של היידגר לבין מעורבותו בנאציזם, ומובילה ליצירת הגדרה חדשה למושג הכתיבה, אחד ממושגי היסוד בהגותו המוקדמת של דרידה.

הספר חלום הטוהר מזמן התוודעות מקיפה לשניים מענקי המחשבה של המאה העשרים ומאפשר היכרות עם כמה מערכי היסוד, כמו הבדל, נוכחות, מקור, עקבה, אחרות, זיהום ואתיקה - שהדיון המתפתח סביבם מכונן את מה שניתן לכנות השיח הפוסט-מודרני.

ד"ר דרור פימנטל מלמד במחלקה להיסטוריה ותיאוריה בבצלאל. עד כה ראו אור מפרי עטו שני ספרי שירה: ´פריחה´ ו´מבעד פה אצור באדמה´.

מה חשבו הקוראים? 0 ביקורות

מחיר באתר: 88 ₪

*משלוח חינם בקניה מעל 249 ש"ח  

מוצרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

אסתאתיקה

אסתאתיקה

דרור פימנטל
מחיר מכירה 96 ₪
אסתטיקה

אסתטיקה

דרור פימנטל
מחיר מכירה 87 ₪
אתיקה עברית

אתיקה עברית

צוריאל ראשי
מחיר מכירה 145 ₪
אחרון הציונים

אחרון הציונים

רפאל זגורי-אורלי
מחיר מכירה 92 ₪
תיאולוגיה אישית

תיאולוגיה אישית

אביבה גיטלמן
מחיר מכירה 96 ₪
קסירר והיידגר נפגשים בדאבוס

קסירר והיידגר נפגשים בדאבוס

אסתר פירק
מחיר מכירה 94 ₪