דף הבית > ישראלית שפה יפה
ישראלית שפה יפה

ישראלית שפה יפה

         

תקציר

האם אתגר קרת וש"י עגנון כותבים באותה שפה? האם הלשון המדוברת בישראל היא אמנם עברית של כתבי הקודש או שמדובר בשפה אחרת? האם ניתן להחיות לשון מתה קלינית שלא דיברו בה כשפת אם כ-1750 שנה? תמיד אמרו לנו "עברית שפה יפה", ודרשו מאתנו "עברי, דבר עברית!", אבל באיזו שפה הישראלים מדברים בעצם?

ישראלים נוטים לחשוב שהם דוברים את לשונו של ישעיהו הנביא (עם טעויות). הם מאמינים ששפתם היא עברית (תנ"כית/משנאית) שהוחיתה בסוף המאה ה-19. כדי לשמור על הטוהר שלה, הם נוטים לתקן "טעויות" ללא הרף: "אל תאמר ´עשר שקל´, אמור ´עשרה שקלים´!", "אל תגידי ´יש לי את הספר´, הגידי ´יש לי הספר´!"וכן הלאה. ואולם השאלה היא, מדוע הישראלים "טועים" כל הזמן בשפתם שלהם?

בספרו החדשני מציג פרופסור גלעד צוקרמן תשובה מקורית ומפתיעה: השם המתאים לשפה שנו מדברים היו אינו "עברית" אלא "ישראלית". צוקרמן טוען כי טהרני השפה מנסים לכפות דקדוק עברי על שפה חדשה ומרתקת בעלת היגיון פנימי משל עצמה. הוא מוכיח כי "החייאת השפה העברית" רוויה מיתוסים שהם תולדה של אידיאולוגיית שלילת הגולה, התכחשות להיברידיות היהודית, ולאומיות המחפשת אחר עתיקות יומין. השפה שאנו מדברים היום אינה העברית השמית הישנה אלא שפת כלאיים חדשה ומרתקת. איזה מין שפה זו היא הישראלית? הספר ´ישראלית שפה יפה´ מגולל את סיפורה. זהו ספר מלא הומור ואהבה לשפה ומסע קסום בעקבות השפה הישראלית.

גלעד צוקרמן הוא פרופסור לבלשנות באוינברסיטת קווינסלנד, ובעל תואר דוקטור מאוניברסיטת אוקספורד וקיימברידג´. פרסם מאמרים וספרים ביותר מעשר שפות. זהו ספרו הראשון שרואה אור בישראל.

מה חשבו הקוראים? 0 ביקורות

מחיר באתר: 84 ₪

*משלוח חינם בקניה מעל 249 ש"ח  

מוצרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

אנחנו בדרך

אנחנו בדרך

נחום אבניאל
מחיר מכירה 98 ₪
רק אתמול היה מחר

רק אתמול היה מחר

א חושחוש ב
מחיר מכירה 89 ₪
סגנון

סגנון

חובב רשלבך
מחיר מכירה 118 ₪
עם הספל

עם הספל

שחר פינסקר
מחיר מכירה 118 ₪
ואולי נתראה עוד

ואולי נתראה עוד

דוד אסף
מחיר מכירה 128 ₪
בעקבות השורשים

בעקבות השורשים

פרימו לוי
מחיר מכירה 118 ₪