דף הבית > מהפכה היא כמו שרפה ביער
מהפכה היא כמו שרפה ביער

מהפכה היא כמו שרפה ביער

         

תקציר

הראיונות, ההצהרות הפומביות והנאומים הכלולים בקובץ זה הם מבחר מייצג תמציתי שמשתקפים ממנו סיפור חייו, התפתחות מחשבתו, השקפותיו ופעילותו החברתית והפוליטית של מלקולם אקס (אומהה, ניו-יורק, 1965-1925), המנהיג השחור האפריקני-אמריקני ששינה את פניה של אמריקה בשנות ה-60 של המאה ה-20 ותרם תרומה ייחודית לשחרורו של האדם השחור באשר הוא.

מלקולם, שאביו כהן הדת הנוצרי נרצח בידי גזענים לבנים בהיותו בן שש, היה תלמיד מוכשר אך בהיעדר עידוד ואמצעים כלכליים החל את חייו הבוגרים כפושע רחוב קטן: גנב מכוניות ופורץ לדירות. בגיל 21 הוא נעצר, נשפט ונכלא בכלא בוסטון. בתקופת מאסרו התקדם מלקולם בלימודיו והחליט להתאסלם. הוא צטרף לארגון "אומת האסלאם". בתקופה זו התקרב מאוד למנהיג הארגון, אלייג´ה מוחמד, ואימץ את השקפתו הפוליטית-חברתית שגרסה היפרדות מוחלטת של השחורים מהלבנים באמריקה, ושיבתם ליבשת האם - אפריקה. מלוקלם שינה את שם משפחתו ל-X, כמקובל בתנועה זו, ששאפה למחוק את שמות המשפחה האנגליים שהוענקו לעבדים השחורים על ידי אדוניהם הלבנים.

עד מהרה התבלט מלקולם אקס כמנהיג כריזמטי. בניגוד למנהיגים מתונים כד"ר מרטין לותר קינג ג´וניור, מלקולם אקס הטיף בלהט להיפרדות מהקהילה הלבנה ואלרגונה של הקהילה השחורה ולא מתרפסת על בסיס עזרה הדדית וגאוות המוצא כתשובה האפשרית היחידה לתרבות המערבית הגזענית. "נדרשת מהפכה," הוא אמר, "והמהפכה היא כמו שרפה ביער - תחילה היא שורפת כל מה שעומד בדרכה ורק לאחר מכן היא מתחילה לבנות עולם חדש."

דעותיו הלא-פשרניות עוררו נגדו לבנים ושחורים כאחד וב-1964 הוא פרש מ"אומת האסלאם" והקים תנועה חדשה שקרא לה "המסגד המוסלמי". העלייה לרגל למכה באביב 1964 חשפה את מלקולם אקס לעקרונות האסלאם באורח מוחשי וגרמה לשינוי עמוק בהשקפת עולמו. לאחר שחווה את החוויה האנושית של האחווה המוסלמית במהותה הכלל-אנושית, החל להטיף נגד גזענות, כל הגזענות באשר היא, ולא רק נגד זו המופנית נגד השחורים. מעתה ראה בגזענות בעיה אוניברסלית. השינוי הזה גרר איומים על חייו מצד פעילי "אומת האסלאם" של אלייג´ה מוחמד.

ב-21 בפברואר 1965, במהלך הרצאה בניו יורק, מלקולם נורה ונהרג. הרוצחים היו חברים ב"אומת האסלאם".

ככל הידוע לנו, חומרי הספר שנבחרו לא תורגמו מעולם לעברית וזהו אם כן הספר הראשון למלקולם אקס בישראל.


מה חשבו הקוראים? 0 ביקורות
אזל זמנית

מוצרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

אנחנו בדרך

אנחנו בדרך

נחום אבניאל
מחיר מכירה 98 ₪
רק אתמול היה מחר

רק אתמול היה מחר

א חושחוש ב
מחיר מכירה 89 ₪
סגנון

סגנון

חובב רשלבך
מחיר מכירה 118 ₪
עם הספל

עם הספל

שחר פינסקר
מחיר מכירה 118 ₪
ואולי נתראה עוד

ואולי נתראה עוד

דוד אסף
מחיר מכירה 128 ₪
בעקבות השורשים

בעקבות השורשים

פרימו לוי
מחיר מכירה 118 ₪