דף הבית > מצפה לסופה
מצפה לסופה

מצפה לסופה

         

תקציר

207 עמודים.
הפרקים הלא זוגיים בספר הם סיפורה של אנה, רקדנית בלט צעירה, שנסעה מאיטליה לרקוד בלונדון בהזמנת אחד הכריאוגרפים הכי חשובים באירופה. הריקוד אומנם זורק אותה פנימה, אל הקשבה תובענית לגוף, אל הריכוז והחומרה, אבל יחסיה עם הגוף שלה מורכבים. רק באופן חלקי צולחת בידה משימה לא להתאחד עם הגוף, לחשוב אותו, להפוך אותו למכשיר שלה ולא למחוז של מצבי רוחה ותחליף לאהבה. לא פלא שעל סף פריצת הקריירה שלה, בחזרה הגנרלית, באה הנפילה, שבה היא קורעת את הרצועה הצולבת של הברך ואינה מסוגלת יותר לרקוד. בשובה מוכה לאיטליה, היא פונה ללימודי ספרות רוסית ומבקשת לכתוב עבודת-גמר על צ´כוב אצל הפרופסור לספרות רוסית, ארנסטו וינצ´י.
זו הנקודה שמתחילה הכרונולוגיה של הפרקים הזוגיים בספר, סיפורו של ארנסטו, הפרופסור. אנה באה למשרדו כדי להציע לו לכתוב את העבודה בהנחייתו, והיא תוסף ותפגוש אותו עוד פעמים אחדות, בתקופה שבה חיי הנישואים שלו כבר מצויים במשבר עמוק, אשר הוא כמעט אינו מודע לו. לעומת זאת, הוא מודע היטב לכך שהכתיבה שלו (על המשורר מנדלשטאם) תקועה. המפגש שלו עם אנה (אבל מה הוא בכלל יודע אליה, עד סוף הספר?),ועצם האפשרות לשחק בה, גורמים לו להרגיש יותר חי, כאילו התעורר מתרדמת, ולמעשה מחדדים את התוועדותו להתמוטטות של נישואיו ושל חייו הרגשיים, ולרק שבו הוא שקוע עד צוואר. הוא, איש של מלים, מוצא בתוכו מחוזות הולכים ומתרחבים של אי-דיבור, רגשות בלי מלים הולמות כדי לתאר אותם.
הסיפור, שנראה תחילה כעומד להתפתח לרומן בין פרופסור נשוי לבין המסטרנטית הצעירה והיפה שלו, הוא ההיפך מזה. "אם האהבה בנתה לה קן בנשמה, יש לעקור אותה", עשוי להיות מותו אלטרנטיבי של הספר הזה, שיעמוד כניגוד למותו הקיים (בעמ´5), משירה של אחמטובה, על "המצפה לסופה", על החושקת בסערה.הדומות הצ´כוביות הקסומות לאנה, גיבורות הספר, היא מאשה מן ´השחף´ של צ´כוב, עליה היא מתכוונת לכתוב. אנה, העוקרת אותו מתוכה כמו צל שכל הזמן נמלט וממשיכה הלאה, ללא תקווה, אבל בטוחה בבחירה שלה.
אנה – קונקרטיב ותובענית, מקשיבה בריכוז עצום פנימה, מתוך התמסרות פראית לעצמה, לאיזושהי עצמה; ואילו ארנסטו כמעט אף-פעם לא מתמקד במרכז, אלא תמיד מביט אל החוץ, אל הסמוך לו והסובב אותו, ואינו מודע להתקות ולהשלכות שהוא עושה (אחותו המהלכת מתוך שינה היא מטאפורה שתהלום אותו): אבל בלימת האהבה.
הספר זהז הוא הקשבה דרוכה, נדירה בכוחה, לאשלייה של החירות שבבדידות, ולשריונים המגוננים מפני עצם האפשרות של האהבה. הוא מפעים בניואנסים הלא-צפויים והמרהיבים של המצבים הרגשיים, ומנגד, במוחשות העזה והמדויקת שבה נכתב כאן הגוף (הקוראים התקשו להאמין שליזה גינצבורג מעולם לא היתה רקדנית).
´מצפה לסופה´ הוא הרומן הראשון של ליזה גינצבורג (נכדתה של נטליה גינצבורג, ובתו של קרלו גינצבורג).

מה חשבו הקוראים? 0 ביקורות

מחיר באתר: 79 ₪

*משלוח חינם בקניה מעל 249 ש"ח  

מוצרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

מקדים את זמני ומאחר

מקדים את זמני ומאחר

אוהד מרחב
מחיר מכירה 78 ₪
תולדות המחשבה האנושית

תולדות המחשבה האנושית

דורן שפריר
מחיר מכירה 97 ₪
אוטוקורקט

אוטוקורקט

אתגר קרת
מחיר מכירה 98 ₪
40% הנחה על הספר השני
רקדתי עמדתי

רקדתי עמדתי

צרויה שלו
מחיר מכירה 88 ₪
40% הנחה על הספר השני
ההתחלה של כל הדברים

ההתחלה של כל הדברים

יניב איצקוביץ
מחיר מכירה 98 ₪
40% הנחה על הספר השני
פומלו

פומלו

ורד זינגר
מחיר מכירה 88 ₪