דף הבית > תולדות האגדות
תולדות האגדות

תולדות האגדות

         

תקציר

עניינו של ספר זה, ארצות ומקומות אגדיים: ולעתים הם בבחינת יבשות, כמו אטלנטיס, ולעתים - ערים ומבצרים, או אף דירות, כמו במקרה שרלוק הולמס ורחוב בֵּייקר בלונדון.

ההיסטוריון, הפובליציסט ומבקר התרבות האיטלקי הנודע,
אומברטו אקו, לוקח אותנו בהמשך לסקירות הפנוראמיות הנרחבות על היופי ועל הכיעור, אל ארצות פלאיות ואל מקומות אגדיים. מסע מופלא זה, שנמשך מראשית ימי האנושות ועד ימינו אנו, נשען לרוב על אמונות, מיתוסים, אגדות עם, סיפורי אוטופיות ודיסטופיות שהלהיבו, ומלהיבים עדיין, את הדמיון הקולקטיבי של בני האדם באשר הם. תוך כדי בחינת היבטים היסטוריים, ספרותיים, חברתיים, פילוסופיים וחזותיים של הנושא, מתחקה אקו אחר עקבותיהם של אתרים שלא ניתן לשלול את קיומם בתקופות קדומות, ואחר כאלה שנולדו, וממשיכים להיוולד, רק בדמיונה הפורה של האנושות, הכמהה, כאז כן היום, לסיפורי מסתורין והבוחנת, שוב ושוב, את מקומה היא בתוך עולם האשליות הסובב אותה. כך מוביל אקו את קוראיו מארצות התנ"ך לארצות נדודיו של הומרוס, משבעת פלאי תבל לנפלאות המזרח, מאטלנטיס לנדודי הגביע הקדוש, מן המשוררים הגדולים של העת העתיקה לסופרי מדע בדיוני מודרניים, מכְּתבים ימי ביניימיים למסעות גוליבר ואליס בארץ הפלאות, ממרקו פולו לג´.ר.ר. טולקין. "תחנות" אלה מלוּוֹת בהעתקי יצירות אמנות מרהיבים מכל התקופות ובתרגום כתבי־יד מקוריים, שחלקם רואה כאן אור לראשונה.

אומברטו אקו (2016-1932). סמיוטיקן וסופר איטלקי.
לאחר שזכה להכרה רחבה כמסאי, פירסם ב־1982 את הרומן הראשון, שם הוורד, ובעקבותיו את המטוטלת של פוקו (1988), האי של יום האתמול (1994), באודולינו (2000), השלהבת המסתורית של המלכה לואנה (2004) ועוד. רבי־המכר שלו תורגמו לשפות רבות. בסדרה זו יצאו הספרים תולדות היופי (2010) ותולדות הכיעור (2012) שהיו לרבי־מכר מייד עם צאתם לאור.

הנווט שלנו, בן מאלוּקו, אמר לנו שבקרבת מקום נמצא אי בשם ארוכֶטו. גובה הגברים והנשים בו אינו עולה על אַמָּה וגודל אוזניהם כגודל גופם. עם אוזן אחת הם מציעים את מיטתם ובשנייה הם מתכסים. הם מהלכים מגולחים, וכמעט עירומים, רצים מהר וקולם צווחני. הם גרים במערות מתחת לאדמה, וניזונים מדגים ומצמח לבן ועגול...
(אנטוניו פיגאפֶטה, מסעו של מגלאן סביב העולם, 1523)
...עד מהרה פגשתי חבורה גדולה של גברים ונשים חמושים. רבים מהם הבינו את שפתי, והם הובילו אותי אל עיר השמש. [...] העיר נחלקת לשבעה מעגלים גדולים ביותר, הקרויים בשמות שבעת כוכבי הלכת, וממעגל אחד למשנהו אפשר לעבור דרך ארבעה שערים הפונים אל ארבע כנפות הארץ וכדי לכובשה יש לתקוף את חומותיה ולגבור עליהן שבע פעמים. אך סבורני שלא ניתן לפרוץ אפילו את החומה הראשונה, כי היא עבה מאוד ומחוזקת בדָיֵיק, ויש בה מגדלים ותותחים, ומסביבה תעלות. [...]
(עיר השמש תומאסו קמפנֶלה, עיר השמש 1602)
העיר עשוייה כולה זהב, החומה המקיפה אותה עשויה ברקת. יש לה שבעה שערים, עשויים לוחות קינמון. יסודות העיר והאדמה בתוך חומותיה עשויים שנהב. יש בה מקדשים לכל האלים, עשויים אבן שוהם ובהם מזבחות מונוליתים גדולים, עשויים אחלמה, עליהם הם מקריבים את קורבנותיהם. מסביב לעיר זורם לו נהר מור משובח, מאה אמות מלכותיות רוחבו וחמש אמות מלכותיות עומקו, כך שאפשר לשחות בו בנוחות. לרחצה, יש להם בתי זכוכית גדולים, המחוממים על ידי קינמון מוצת. במקום מים, טל חם ממלא את גיגיותיהם. לבושם עשוי קורי עכביש ארגמניים, עדינים. באשר להם עצמם, הם חסרי גוף, חסרי בשר ובלתי מוחשיים, רק צורה ודמות להם. ככל שיהיו חסרי גופניות, הם חיים ונעים וחושבים ומדברים. בקיצור, נראה שנשמותיהם העֵירומות מתנהגות כמו גופם [...] הם כצללים זקופים, אך לא שחורים. אף אחד מהם לא מזדקן, אלא נותר בגיל בו הגיע למקום.
(אי החלומות, לוקיאנוס מסָמוסה, המאה השנייה)

מחיר באתר: 115.2 ₪

מחיר קטלוגי: 128

Powered by Blacknet.co.il