מעודדים קריאה

עידוד קריאה אצל ילדים ונוער והמלצות על ספרים

הילד או הילדה לא רוצה לקרוא ספרים? במאמר זה תמצאו עצות לעידוד קריאה אצל ילדים והמלצות על ספרים מעניינים שילדים ובני נוער ישמחו לקרוא. קריאה מהנה.

תמיד אהבתי לקרוא; קראתי בכל שלב בחיי ואף פעם לא הייתה בחיי תקופה שבה הקריאה לא העניקה לי את האושר הגדול מכל. ובכל זאת, איני יכולה להעמיד פנים שחווית הקריאה בשנות בגרותי משתווה לחוויה העצומה שהייתה לקריאה על נפשי בילדותי. אני עדיין מאמינה בסיפורים. אני עדיין שוכחת את עצמי כשאני שוקעת בקריאת ספר טוב. מבחינתי הספרים הם החשובים מכל; אבל אני לא יכולה לשכוח שהיו זמנים שבהם הספרים היו בנאליים יותר וגם חיוניים יותר. כשהייתי ילדה הספרים היו הכל. לכן יש בי תמיד כמיהה נוסטלגית לאותה הנאה אבודה מהקריאה. אין זו כמיהה שאדם מצפה להגשים. אבל במרוצת התקופה הזאת, במהלך אותם ימים כשקראתי כל היום ועד חצי הלילה, כשמעל השמיכה שלי היו פזורים ספרים ואני ישנתי מתחתיה שינה שחורה וחסרת חלומות שחלפה ביעף, והקצתי כדי לשוב ולקרוא – שבו אליי הנאות הקריאה האבודות. מיס וינטר השיבה לי את האיכויות הבתוליות של הקורא הטירון וכבשה אותי בסיפוריה.

דיאן סטרפילד - מתוך הספר: הסיפור השלושה-עשר

מה תמצאו כאן:

 • יתרונות הקריאה
 • המלצות על ספרים לילדים ובני נוער
 • המלצות להתמודדות עם ילדים ונוער שמסרבים לקרא ועצות לעידוד קריאה.

בעוד שכולנו עדים לשינויים הטכנולוגיים המתרחשים מסביבנו ויותר ויותר ילדים ומבוגרים מחליפים את זמן הקריאה בזמן מסך, הינה כמה סיבות טובות (מאוד) לקרא ספרים:

 1. קריאה משפרת את אוצר המילים ומחזקת את השפה אצל ילדים ונוער וגם מבוגרים - לפי מחקר שנערך בשנות ה90 החוקרים קית' סטנוביץ' ועמיתיו גילו שלאנשים שקראו באופן קבוע היו אוצר מילים גדול ב-50% בממוצע לעומת אנשים שאינם קוראים, ו50% יותר ידע מבוסס עובדות.
 2. הפחתת הסיכון לדמנציה - חוקרים מאוניברסיטת סנטיאגו דה קומפוסטלה בספרד העריכו את ציוני מבחן אוצר המילים של יותר מ-300 משתתפים מעל גיל 50, ומצאו כי בעלי הציון הגבוה ביותר היו בסיכון נמוך פי שלושה עד ארבעה לירידה קוגניטיבית, בהשוואה לבעלי הציון הנמוך ביותר.
 3. הארכת תוחלת החיים - חוקרים מאוניברסיטת ייל עקבו אחר אלפי מבוגרים בגילאי 50+ במשך 12 שנים, וגילו שהמשתתפים שקראו ספרים במשך 30 דקות ביום חיו כמעט שנתיים יותר מאלו שקראו מגזינים או עיתונים.
 4. אימון למוח - במחקר שפורסם ב-2013 בכתב העת Brain Connectivity, מצאו כי קריאה יומית יכולה להפעיל ולשפר את התפקוד הקוגניטיבי ממש כמו לבנות זיכרון בשרירים באימוני ריצה.
 5. חיזוק הקשר עם הילדים – על פי מחקר משנת 2019 שפורסם בכתב העת Pediatrics, להורים שקראו מספרים מודפסים יש אינטראקציות מילוליות ובלתי מילוליות משמעותיות עם ילדיהם, וכתוצאה מכך גם קשרים חזקים במיוחד.

מתוך : וואלה בריאות 2019

 1. קריאה מפחיתה לחצים - על פי מחקר משנת 2009 שדווח באמצעות Reader's Digest, קריאה למשך 30 דקות בלבד ביום היא המקבילה להרפיה של עשיית יוגה יומית. אפילו דילוג על הדפים למשך שש דקות בלבד הוכיח שהוא מוריד את רמות הלחץ בכמעט 70%.

מתוך : מאקו בריאות 2021

 


המלצות על ספרים מעולים לילדים ונוער

כדי להבטיח שתתחילו או תמשיכו את מסע הקריאה בתחושת סיפוק, הכנו רשימה של המלצות לספרים מעולים לילדים ונוער - ילדים קוראים הופכים למבוגרים קוראים:

 

ראשית קריאה (א-ג מסודר לפי רמת קריאה בסדר עולה)

 • צליל וצמריר- צליל עברה רק עכשיו לגור בשכונה חדשה, בדירה חדשה, בבניין רב קומות וצמריר יחד איתה. ספר רב-רבדים, על הדרכים השונות שבהן אנחנו רואים את העולם, על היכולת לשנות ולקבל את השונים מאיתנו, ועל חברות מיוחדת במינה.
 • סדרת טפיטי – סדרת ספרים מקסימה על דמותו של טפיטי, סוריקטה מתוקה שיוצאת להרפתקאות עם חבריה מכל העולם.
 • סדרת איזדורה מון – חצי ילדה, חצי ערפדית שתכבוש את לבם של כל ילד וילדה שאוהבים קסמים, כישופים והרבה הומור.
 • סדרת השרביט והחרב- ראשית קריאה נהדרת לחובבי הפנטזיה הצעירים, בין הדפים יפגשו הקוראים יצורים אגדיים, מכשפים ואבירים ויכירו את כוחם של אומץ הלב והחברות.
 • סדרת משחקי בילוש - סדרת הספרים הנהדרת של מיכאל אביס מגוללת את סיפורם של חבורת ילדים אמיצים שיוצאים לפתור תעלומות בלשיות של ממש, כל ספר נגמר בחידה שאת הפתרון עליה ניתן למצוא בספר הבא בסדרה.
 • סדרת הרפתקאות דוד אריה - דוד אריה הוא לא דוד רגיל וגם הסיפורים של דוד אריה הם לא סיפורים רגילים, כי דוד אריה התווכח עם מכשפים, ניצל ממוות בזכות ארבע שערות וגם הפך לליצן החצר בממלכה שתושביה הולכים על הידיים!
 • סדרת משימה עולמית – סדרת הספרים המצליחה של גלילה רון פדר עמית שכולה הרפתקאות של ילדים שיוצאים למסע מסביב לעולם ובכל ספר מתמקדים במדינה אחרת.

משימה עולמית 25/ מבצע שוקולד

כיתות ד'-ו' (מסודר לפי רמת קריאה בסדר עולה)

 • סדרת כראמל-  זוהי סדרת ספרים המגוללת את סיפורו של כראמל, החתול הכי מופלא שפגשתם ואיתו כל סיפור הופך להרפתקה! הספרים כתובים עם חוש הומור משובח ועלילה מרתקת שבלתי אפשרי להניח את הספרים מהיד.
 • סדרת הילדים האחרונים בעולם - יום אחד מתרחשת מתקפת מפלצות וזומבים. ג'ק סאליבן, יתום בן 13 שגר אצל משפחת אומנה, נשאר לבד בעיירה. טוב לא בדיוק לבד - הוא מוקף במפלצות!
 • סדרת ויליאם ונטון - ויליאם ונטון בן ה-12 הוא גאון בפתרון חידות – כישרון שירש מסבו. ויליאם ונטון והחידה הבלתי אפשרית היא סדרת ספרים מותחים ומרחיבי אופקים.
 • סדרת שליחות חשאית -מדוברת בסדרת ספרים מותחת המשלבת ריגול עוצר נשימה, שמפגיש את הקוראים עם העולם המסקרן של שירותי הביון, עולם שכולו סכנה, נחישות, חברות ואומץ לב.

כראמל 1

כיתות ז'-ט' (מסודר לפי רמת קריאה בסדר עולה) 

 • פלא- הוא ספר המגולל שנה מחייו של ילד ששמו אוגוסט הסובל מתסמונת גנטית נדירה הגורמת לעיוות בפניו. המסע שעובר אוגוסט בכיתה ה' כשהוריו והוא מחליטים להעביר אותו לבית ספר רגיל, מרגש וסוחט דמעות. ספר חובה לכל מתבגר ומתבגרת שעוברים לחטיבת הביניים.
 • סדרת שומרת הערים האבודות – גיבורת סדרת הספרים סופי בת ה12 יכולה לקרא מחשבות. כשהיא מכירה את פיץ כשקורא מחשבות גם כן, חייה משתנים. היא מגלה עולם חדש וקסום, בתוך הערים האבודות היא מגלה שאורבות לה סכנות..
 • סדרת פרסי ג'קסון – פרסי הוא חצי ילד וחצי אל וככזה, הוא יוצא למשימות להציל את העולם. ריירדן רוקם בין השורות את סיפורי המיתולוגיה היוונית ומעניק לקוראים הצעירים ערך מוסף נהדר לצד הכתיבה הסוחפת רצופת הפנטזיה וההרפתקאות.
 • סדרת בית הספר לטוב ולרע - הסדרה סוחפת את הקוראים למסע פנטסטי בעולם חדש ומסחרר, שהדרך היחידה לצאת ממנו היא לעבור דרך אגדה. הספרים מפתיעים בשלל תהפוכות עלילתיות, רומנטיות ומלאות הומור.
 • סדרת קלע הכשף- הוא הראשון בסדרת פנטזיה חדשה ומסעירה, מותחת ומפתיעה, עתירת כשפים, קסמים, מבחני אומץ וגם רגעי פחד.

שומרת הערים האבודות 1

מעוניינים בעוד המלצות על ספרים חדשים שיצאו לא מזמן? עברו לקטגוריית ספרים חדשים באתר צומת ספרים.


הילדים מסרבים לקרא? קבלו כמה עצות מועילות לעידוד קיראה 

הינה כמה דברים שתוכלו לעשות כדי לעודד אותם לקרא:

 • בחירת ספרים שהם קצת יותר קלים ודקים בכדי להפחית את האיום.
 • קומיקסים וספרים מבוססי איור יכולים אף הם לעורר התעניינות ולאט ולאט להרגיל את הילד לקריאה, המעבר משם לקריאת ספרים רבי מלל יותר פשוטה.
 • בחירת ספרים שנוגעים בעולמות התוכן שמסקרנים את הילד, למשל אם הילד או הילדה מאוד אוהבים סדרת טלוויזיה פופולרית מסוימת חפשו ספר שעוסק בתכני הסדרה ויכול למשוך את הילדים.
 • ספרים מתוך תחומי עניין והתחביבים של הילדים יכולים לסקרן אותם גם, כמו ביוגרפיה של שחקן כדורגל מצליח או ספר הדרכה לטיפול בבעלי חיים.
 • ואולי הדבר החשוב ביותר, בשלבים הראשונים עדיף להתפשר מעט על התוכן של הספרים ולאפשר לילד לבחור את מה שבאמת יסקרן אותו ויפתח אותו לעולמות הקריאה, כאמור, המעבר משם לספרים היותר מתקדמים ורבי מלל הוא קל יותר.