סל הקניות שלי
פריטים בסל

רש"י - דמותו ויצירתו (כרכים א´+ב´)

ע´ אברהם גרוסמן

מחיר קטלוגי: 163.1 ₪


מחיר באתר: 146.8 ₪


קטגוריה: יהדות , ביוגרפיות, 
הוצאה: מרכז זלמן שזר
דירוג הקוראים:
דרג/י את הספר: כוכב אחדשני כוכביםשלושה כוכביםארבעה כוכביםחמישה כוכבים


   תקציר
רש"י - דמותו ויצירתו מציג כיוונים חדשים בחקר רש"י ויצירתו שהתפתחו בשנים האחרונות. מאמרי הקובץ עוסקים במציאות ההיסטורית של זמנו, בחלקו המכריע בפולמוס היהודי-הנוצרי, בשיטתו הפרשנית, בהיבטים הספרותיים והלשוניים של יצירתו, בזיקתו אל המדרש, אל מקורות חז"ל ואל תורתו של גאוני בבל, בהשפעתו של סידור התפילה האשכנזי, בתרומתו להתפתחות תנועת בעלי התוספות, בתפיסת ההיסטוריה שלו, באמונות ודעות בעולמו, בזיקתו של הרמב"ם לפירוש רש"י לתלמוד, ועוד. רש"י - דמותו ויצירתו נחלק לשני כרכים: (א) פירושי רש"י למקרא, (ב) מקורותיו של רש"י והשפעתו. מהו סוד קסמו של רש"י ובמה זכה למעמדו בתודעה הציבורית? דעות שונות הוצעו לכך במחקר, אבל מוסכם על הכל שפירושו למקרא ביסס את מעמדו ואת ההערצה הגדולה אליו. הכרך הראשון בוחן את פירושי רש"י ובמה זכה למעמדו בתודעה הציבורית? דעות שונות הוצעו לכך במחקר, אבל מוסכם על הכל שפירושו למקרא ביסס את מעמדו ואת ההערצה הגדולה אליו. הכרך הראשון בוחן את פירושי רש"י למקרא בפרספקטיבה רחבה ושופך אור עליהם מכיוונים שונים. את הכרך מסיים מאמר על תשובותיו של רש"י כמקור לחקר דמותו כאדם, כפרשן וכאיש ההלכה. פירושיו המקיפים של רש"י והשפעתם עומדים במוקד הכרך השני. בין השאר נבחן יחסו לתרגום אונקלוס, לבפר הלכות גדולות, לתורת משה הדרשן ולר´ יונה אבן ג´נאח. כן נדונים עמדתו של רש"י בשאלת חישובי הקץ וזיקתו של הרמב"ם לפירושו לתלמוד. עורכי הספר, פרופ´ אברהם גרוסמן מן החוג להיסטוריה של עם ישראל ופרופ´ שרה יפת מן החוג למקרא באוניברסיטה העברית בירושלים, הם חוקרים מובהקים של רש"י ופירושיו. פרופ´ גרוסמן פרסם מונוגרפיה על רש"י (מרכז זלמן שזר, ירושלים תשס"ו) וספר על אמונות ודעות במשנתו של רש"י (תבונות, אלון שבות תשס"ה) ומחקרים רבים על תולדותיו. פרופ´ יפת עסקה רבות בחקר פרשנות המקרא של חכמי ימי הביניים ובין ספריה מהדורות של פירוש הרשב"ם, נכד רש"י, לכמה מספרי המקרא.

   תגובות קוראים

לחץ לסגירה
   ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

משנת הזוהר כרך המפתחות

אבריאל בר-לבב

´משנת הזוהר´ הוא ספר פורץ דרך, מעוגן במסורת מפעל הכינוס של הספר העברי, שהחלה עם ראשיתם של מדעי היהדות ו´חכמת ישראל´ והתגבשה בתנופה ביוזמתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. הספר עוצב בהשראת מתכונת ´ספר האגדה´ של ביאליק ורבניצקי, ונוספו לו מבואות מקיפים, נגישים לציבור המשכיל, שפרשׂו שליטה מלאה בחקר הקבלה. למפעל הגדול חברו יחדיו ירוחם פישל לחובר, מלומד, מבקר ספרות ועורך ותיק, וישעיה תשבי, אז חוקר קבלה צעיר, תלמידו הראשון של גרשם שלום, מייסד התחום.


לפני ´משנת הזוהר´ לא היה ספר שפרשׂ באופן כה רחב ומקיף טקסטים מתורגמים ומבוארים מספר קבלי כלשהו, גם לא מספר הזוהר, החיבור המרכזי של ספרות הקבלה. וגם לאחר שיצא ´משנת הזוהר´ לאור, ובו עיונים בשאלות הזוהר, זמנו, תפיסותיו ותולדותיהן, לא נוצרה עוד אנתולוגיה מבוארת בתחום המיסטיקה היהודית שנכתבה בהיקף ובתנופה כה רחבים. ואכן ´משנת הזוהר´ היה לא רק לחיבור יסוד בחקר הקבלה, אלא גם לנכס תרבותי ישראלי, ויעידו ההדפסות החוזרות של שני כרכיו.


כרך המפתחות, שערך אבריאל בר-לבב, מציע מפתחות מפורטים לסוגיהם לאוצרותיו של ´משנת הזוהר´.
מחיר קטלוגי: 111 ₪

מחיר באתר: 99.90 ₪

צוהר תעשה לתיבה

אחיטוב רונן

מחיר קטלוגי: 128 ₪

מחיר באתר: 115.20 ₪

עיונים במזמורי תהילים

אלחנן סמט

מחיר קטלוגי: 118 ₪

מחיר באתר: 106.20 ₪

תהילים מהדר

מחיר קטלוגי: 89 ₪

מחיר באתר: 80.10 ₪

הנבואה הקלסית

בנימין אופנהיימר


מחיר קטלוגי: 111 ₪

מחיר באתר: 99.90 ₪