סל הקניות שלי
פריטים בסל

גנזי חז´´ל בספרות הקראית בימי הביניים ב

עפרה תירוש-בקר

מחיר קטלוגי: 136 ₪


מחיר באתר: 122.4 ₪


קטגוריה: יהדות , 
הוצאה: מוסד ביאליק
צומת ספרים
דירוג הקוראים: כוכב אדוםכוכב אדוםכוכב אדוםכוכב אדוםכוכב אפור
דרג/י את הספר: כוכב אחדשני כוכביםשלושה כוכביםארבעה כוכביםחמישה כוכבים


כפתור הדפסה
   תקציר
החכמים הקראים בתקופת תור הזהב של הקראות הכירו היטב את ספרות חז"ל, ופעמים רבות שילבו מובאות ממנה בחיבוריהם. ספר זה חושף את ההיקף הנרחב של המובאות מחיבורי חז"ל המשוקעות בכתבי הקראים מתקופה זו, מציג אותן במהדורה מדעית ודן בהן מהיבטים שונים. המובאות שהספר מתבסס על מחקרן כתובות באותיות עבריות או בתעתיק לכתב ערבי, וכתבי היד הקראיים שהן משובצות בהם כתובים ערבית ועברית, ומכילים חיבורים פרי עטם של חמישה עשר חכמים קראים מן המאה התשיעית עד המאה האחת עשרה. הבאה זו ממגוון רחב של מקורות תנאיים ואמוראיים – ובכללם המשנה, התוספתא, מדרשי ההלכה, התלמודים ומדרשי האגדה – מעידה על בקיאותם של חכמי הקראים בספרותם של יריביהם הרבנים ועל יחסם המורכב לכתביהם.
שני כרכים בספר. בכרך הראשון, עיונים פילולוגיים ובלשניים, ארבעה עשר פרקי דיון פילולוגי ובלשני מקיף במובאות מספרות התנאים והאמוראים ששובצו בכתבי היד הקראיים. בפרקים האלה נידונים מקורם של כתבי היד, לשונם וכתבם; מניעיהם של המלומדים הקראים לשלב חומר רבני בחיבוריהם; ייחודו של החכם הקראי ישועה בן יהודה; שיעור המקורות הרבניים שצוטטו וגיוונם; מאפייני המובאות, ניקודן, הטעמתן ומסורת ההגייה של העברית העולה מהן. הכרך השני של הספר הוא מהדורה מדעית מוערת של המובאות האלה. נוסח הפנים במהדורה מלווה בארבעה אפרטים מפורטים.
ד"ר עפרה תירוש-בקר חוקרת ומלמדת בחוג ללשון העברית וללשונות היהודים באוניברסיטה העברית בירושלים ועומדת בראש המרכז ללשונות היהודים וספרויותיהם באוניברסיטה זו. היא חברה-יועצת באקדמיה ללשון העברית, עורכת-שותפה של כתב העת המדעי "מסורות", ועורכת של תחום הלשונות והבלשנות באנציקלופדיה של היהודים בארצות האסלאם. מחקריה של ד"ר תירוש-בקר עוסקים במגע שבין העברית לערבית, בספרות חז"ל המשוקעת בחיבורי הקראים, בערבית היהודית של צפון אפריקה, ובתרגומים לערבית יהודית של המקרא ושל חיבורים בתר-מקראיים בימי הביניים ובעת החדשה. ד"ר תירוש-בקר היא כלת פרס אסרף מטעם האקדמיה ללשון העברית לשנת תשע"א, וכלת פרס גויטיין מטעם האוניברסיטה העברית ומכון בן-צבי לשנת תשס"ה.

   תגובות קוראים

לחץ לסגירה
   ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

שבעה רקיעים - שיח חב"די

אסופת מאמרים


כוכב אדוםכוכב אדוםכוכב אדוםכוכב אדוםכוכב אדום
מחיר קטלוגי: 98 ₪

מחיר באתר: 88.20 ₪

השער לאין

נתנאל לדרברג

כוכב אדוםכוכב אדוםכוכב אדוםכוכב אדוםכוכב אדום
מחיר קטלוגי: 82 ₪

מחיר באתר: 73.80 ₪

חקרי קבלה ותפילה

Unknown

כוכב אדוםכוכב אדוםכוכב אדוםכוכב אדוםכוכב אדום
מחיר קטלוגי: 113 ₪

מחיר באתר: 101.70 ₪